داعش را بیشتر بشناسید

کشور های غربی و در راس آن ها امریکا همواره برای رسیدن به هدف خود و ایجاد زمینه برای دست درازی در قضایای سرزمین های اسلامی، در ایجاد دشمن فرضی که این زمینه را برای آن ها مساعد می گرداند دست بالای دارند. چنانچه از همان آغاز کار یعنی لشکر کشی امریکا به عراق و اشغال آن در سال 2003، امریکا فکر تجزیه عراق را با در نظر داشت درخواست های متحدین منطقوی خود (ایران و اسرائیل) که هر دو برای استقلال کردها و شعیان عراق می کوشیدند را در سر داشت. اما برای رسیدن به این هدف نیاز به ایجاد تفرقه میان سه گروه (شیعیان، کردها، سنی ها) ضروری بود، تا امریکا بتواند عملاً برای تجزیه عراق اقدام کند. که در این امر امریکا توانست از مسلمانان غیر سیاسی در گروه داعش استفاده کرده و به هدف خود نزدیک شود.

 

داعش:

 

در سال 2005  نیروهای امریکایی بر اساس یک پروژه از پیش طراحی شده و هدفمند، مرد 33 ساله ای را به نام ابراهیم عواد ابراهیم علی البدری را که یک فرد کشاورز؛ اما ماجرا جو و قدرت طلب بود، شناسایی کرده و با اتهامات کلیشه ای او را به زندان ابوغریب فرستادند.

 

ابراهیم البدری به صورت هدفمند در زندان ابوغریب با سران القاعده در یک سلول حبس شد. و در مدت سه ماه از یک مسلمان کشاورز به یک مسلمان عقده ای به اصطلاح تروریست تغییر شخصیت داد. و قبل از بیرون شدن از زندان لقب ابوبکر البغدادی را برای خود برگزید. البغدادی لقب افسر عراقی بود که در جنگ علیه امریکا در سال 2001 وارد افغانستان شد و در صفوف طالبان پیوست؛ اما بعد از بازگشت به عراق گروه خود را شکل داد که بعداً مشهور به گروه داعش گردید. این گروه سال ها خاموش بود، اما بعد از سال 2010 برابر با خروج نیروهای امریکایی از عراق فعالیت های آن گسترده تر گردید. که از آن جمله بزرگترین عملیات های این گروه حمله به 8 زندان در عراق که یکی از این  زندان ها  ابوغریب بود صورت گرفت، که در نتیجه این حملات 500 زندانی از زندن ابوغریب فرار داده شد و در نهایت این زندانی های سنی مذهب که در برابر  ظلم دولت دست نشانده امریکا در عراق عقده مند بودند به این گروه پیوستند و این گروه قوت بیشتر گرفت.

 

پنتاگون وزارت خارجه امریکا در سال 2011  چون خود را نزدیک به هدف یافته بود، البغدادی مشهور به ابودرعا را در لست افراد خطرناک گنجانید و برای دستگیری آن 10 میلیون دلار جایزه تعیین کرد که این اقدام امریکا موهیتی بزرگی برای البغدادی بود، تا گروه کوچک سنی ها ناراضی از دولت، تبدیل به یک تهدید و گروه بزرگ شود. بعد از این، البغدادی مسئولیت بیش از صد انفجار ترورستی را به عهده گرفته است.

 

پس از آن گروه داعش ماموریت یافت، تا در جنگ سوریه سهم بگیرد که در جریان این جنگ موضوع بیعت برای البغدادی از سوی گروه داعش مطرح گردید، اما اعتراضات شدید از سوی گروه های دیگر اسلامی بلند شد که آیا فردی به نام البغدادی وجود دارد، تا مردم با آن بعیت کنند. چون از دید شرعی به فرد غایب و ناشناس بیعت جایز نیست. پس از این اعتراض ها، در سایت ها مربوط به داعش مشخصات البغدادی نشر گردید؛ اما این هیچ سودی برای بیعت طلبی نداشت، بلکه اختلافات میان گروه جبهه النصره، ارتش آزاد و داعش را داغتر ساخت. و در نهایت پیش روی های آن ها به شکل خیلی ها سریع، این تصویر را در ذهن خواننده ترسیم می نماید که گویا این یک پروژه از قبل ترسیم شده است که بیشترین منفعت آن به کشور های غربی بر می گردد. و بیانات اخیر سران غرب و خاموشی آن ها در این مسئله این موضوع را میرساند که کشور های غربی در راس امریکا در نهایت این پروژه به سه هدف نهایی خود دست می یابند.

 

1-    پیشروی ها گروه داعش در این اواخر به شکل بوده که گویا طرف مقابل شکست نخورده، بلکه تسلیم دهی دارد. و اقدامات احساساتی این گروه موسوم به دولت عراق ــ شام در برابر کردها و شیعیان زمینه آن را مساعد ساخته تا تفرقه های مذهبی میان این سه گروه در عراق به اوج خود برسد. و افکار عامه در عراق به طرفی جهت داده شده که گویا این اقدامات از سوی سنی های عراق در برابر شیعیان و گردها صورت می گیرد، تا باشد که در نهایت امریکا وارد صحنه شده و برای حل این معضله سناریوی از قبل ایجاد شده ای خود را به اجرا گذارد؛ یعنی عراق را به سه واحد سیاسی (سنی ها، کردها و شیعیان) تجزبه نمائید.

 

2-   در زمان اوج مبارزه و ایستادگی انقلابیون شام که برای حاکمیت اسلامی و سرنگونی دولت جبریه بشارالاسد سخت ترین مشکلات را متحمل می شدند. غرب نهایت سعی و تلاش ورزید، تا انقلاب سوریه را خنثی نماید و در این راستا  ابزار های مختلف را روی دست گرفت. از نشست های جهانی مانند ژنو اول دوم تا میانجگری های متحدین منطقوی خود مانند ترکیه و ایران، نهایت کوشش کرد، تا این حرکت را از بین ببرد که موفق نشد. اما پیشروی های اخیر داعش موسوم به دولت شام ــ عراق  این زمینه را مساعد ساخت تا افکار عامه را از سوی انقلابیون مخلص شام جهت نادرست داده شود، تا مسلمانان مردم مجاهد سوریه را فراموش کنند. و همچنان امریکا توانست تا ضربات محکمی به مجاهدین سوریه از آدرس داعش وارد کند.

 

3-   غرب این واقعیت را می داند که جهان اسلام به سوی اسلام سیاسی و خلافت در حرکت است، و باورمند به این هم است که نمی تواند مانع این کار شود؛ اما نهایت سعی می ورزد. و در این راستا از مسلمانان غیر سیاسی بیشترین سود را به دست می آورد، چنانچه اقدام اخیر گروه داعش یعنی به اصطلاح تاسیس خلافت و تعیین خلیفه این زمینه را مساعد می سازد، تا غرب با ارایه الگوی خلافت با چنین تعریف و واقعیت مردم را نا امید بسازد و با از بین بردن آن باز هم تا سال های متمادی بی اعتمادی نسبت به نظام سیاسی اسلام را در نزد افکار عامه ایجاد کند. در حالی که واقعیت داعش واضح است. در شرایط کنونی این گروه حتی توانمندی اکمالات نظامی خود را در برابر امریکا ندارد. پس چگونه می تواند، دولت خلافت را تشکیل دهد. سرپرستی امور امت را در سراسر جهان به دست گیرد؟ مگر این که به جز از پیش کردن الگوی خلافت در شرایط کنونی از سوی غرب برای جلوگیری از ظهور مجدد خلافت  راشده که انشاالله در حال آمدن است.

 

پس از این قسمت  های پسین سریال داعش معلوم می گردد که در عقب این حرکت به شکل مستقیم یا غیر مستقیم اهداف غرب به خصوص امریکا نهفته است، حتی این که شواهدی مبنی بر این که داعش یک پروژه امریکایی است وجود دارد. چنانچه لندن تایمز در مقاله ای تصریح کرده است که بزرگترین گروه ترورستی در عراق (داعش) را افسران امنیتی امریکایی پایه گزاری کرده اند.

 

میرویس پنجشیری

/ 0 نظر / 34 بازدید